توسعه آنالایزر چندمنظوره توسط OCRIM


واحد تحقیق و توسعه شرکت اکریم ایتالیا موفق به توسعه یک سیستم On-line به نام آنالایزر چند منظوره غلات یا به اختصار (Online MGA)  شده است. در زمان آغاز به کار این سیستم در سال 2015 این شرکت اعلام کرد، این دستگاه با هدف ترکیب مدیریت اختلاط غلات و نم زنی و در راستای رفع نیازهای بازار آسیابانی در زمینه مدیریت و کنترل مستمر فرآیند آسیاب غلات آماده بهره برداری می باشد. طبق گفته اکریم سیستم OnlineMGA، باعث بهبود کیفیت محصول نهایی شده، تولید آرد با کیفیت ثابت در زمان مشخص را تضمین کرده، انعطاف پذیری خط تولید را بالا برده و هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.

روز به روز بر اهمیت کنترل و مدیریت فرآیند تولید در لحظه افزوده می شود و دو عنصر پروتئین و رطوبت جزو پارامترهای شیمیایی گندم می باشند که در بخش های بوجاری و نم زنی قابل کنترل و مدیریت هستند و به لطف سیستم OnlineMGA اکریم اندازه گیری این دو پارامتر تعیین کننده در آنِ واحد و لحظه به لحظه امکان پذیر می باشد.

تکنولوژی Near Infrared Spectroscopy  (طیف سنجی مادون قرمز نزدیک) زمینه توسعه فناوری NIR-VIS را برای اکریم فراهم کرده است. بر اساس گفته این شرکت، این روش به دلیل عملکرد مستقیم بر روی ملکول های پروتئین و آب موجود در گندم، دقت بسیار بالای اندازه گیری و بررسی لحظه به لحظه را ممکن می سازد.

طراحی منحصر به فرد و ابعاد کوچک این دستگاه و همچنین اتصال سیستم نوآورانه NIR به کنترل پنل پیشرفته امکان نصب این سیستم در نقاط بحرانی فرآیند آسیاب را میسر کرده است. براساس گفته شرکت اکریم سیستم OnlineMGA به لطف ترکیب مدیریت خودکار و تجزیه و تحلیل لحظه به لحظه اطلاعات غلات، عملکردی فراتر از کنترل ساده مقدار پروتئین و رطوبت را به کارخانجات آرد ارائه می نماید. 
طبق گفته این شرکت، خلاقانه ترین جنبه این سیستم قابلیت به کارگیری
آن در نم زنی ثانویه می باشد که موجب از بین رفتن مشکلات در خصوص سنجش مقدار رطوبت محصول مرطوب (نم زده) شده است، و همچنین امکان تنظیم مداوم میزان رطوبت اضافه شده در هر دو مرحله نم زنی جهت فراهم شدن درصد رطوبت مورد نظر گندم در زمان شروع فرآیند آسیاب میسر می باشد.

همچنین، استفاده از سیستم OnlineMGA در قسمت دریافت مواد اولیه قبل از سیلوهای ذخیره سازی جهت اندازه گیری درصد رطوبت کل محصول به منظور کنترل و ارزیابی سریع غلات ورودی بسیار سودمند خواهد بود.

با بهره گیری از نرم افزار انحصاری mill management@ اکریم می توان تمامی پارامترهای به دست آمده در بخش های مختلف را ذخیره و به منظور ردیابی محصول  با عملیات مختلف ذخیره سازی ترکیب نمود.

سیستم OnlineMGA همچنین می تواند مقدار پروتئین در غلات را همزمان با محاسبه و آنالیز رطوبت بدست آورد. طبق گفته اکریم نرم افزار انحصاری mill@ اکریم می تواند مقدار پروتئین محاسبه شده مربوط به هر محصول را ذخیره نموده و از آن برای عملیات مختلف ترکیب و ذخیره سازی استفاده نماید.