بهترين عملکرد با استفاده از تيتـانيـوم

OCRIM با بهرهگيري از تيتانيوم در فرآيند توليد تجهيزات،

راه حلي خلاقانه در راستاي پيشرفت عملکرد کارخانجات درحال کار ارائه کرده و موفق به بهبود عملکرد آنها از جمله افزايش بهرهوري، افزايش مقاومت بالا در برابر سايش و کاهش چشمگير هزينههاي تعمير و نگهداري شدهاست

 

نوآوريهاي مهم فناوري

 

 

هرچند تيتانيوم يک عنصر فلزي با ويژگي هاي شناخته  شده است، ولي پيشرفت تکنولوژي و يافتن قابليت هاي بيشتري از اين عنصر باعث شگفتي ما مي شود. وزن بسيار کم، مقاومت بالا در مقابل اکسيد شدن (زنگ زدن)، انبساط حرارتي پايين، مقاومت مکانيکي بالا و مقاوم بودن در برابر سايش از دلايل اصلي افزايش کاربرد تيتانيوم به عنوان ماده اصلي در توليد اجزاء و قطعات ماشين آلات استفاده شده جهت فرآوري محصولات غذايي مي باشد.

در همين راستا واحد تحقيق و توسعه OCRIM هدف اصلي خود را شناسايي و ارتقاء نوعي فن آوري مبتکرانه قرار داده است که مي تواند مزاياي بسياري را در صنعت آسياباني به ارمغان آورد که منجر به بهينه سازي زمان و کاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري مي گردد.

اين پوشش در حال حاضر بر روي غلتک هاي شياردار که تأثير قابل ملاحظه اي بر عملکرد خط توليد دارد، آزمايش شده است. به طور دقيق تر، اين تکنولوژي ترکيبي از نيتريد تيتانيوم (TiN)  - مقاومت بالا در برابر خوردگي -  و بوريد تيتانيوم (TiB) - سختي بالا - مي باشد. اين پوشش فقط بر روي غلتک هاي شيار دار قابل استفاده بوده و  بهترين راه حل براي اطمينان از عمر طولاني تر غلتک  مي باشد.

مشخص است که طول عمر غلتک به طور مستقيم به مقدار سختي آن بستگي دارد. اين پوشش موجب افزايش قابل توجه سختي سطح غلتک مي شود که در نتيجه باعث افزايش عمر شيارهاي آن مي گردد. از مزاياي قابل توجه و اساسي اين تکنولوژي ميتوان به صرفه جويي در هزينه هاي تعمير و نگهداري ( به طور ميانگين 3 سال استفاده از غلتک بدون نياز به تعمير)، تعداد توقف کمتر خط توليد براي تعويض غلتک ، هزينه هاي پايين تر براي تعمير ( سنگ يا شيارزني) يا خريد غلتک هاي جديد و مهم تر از همه، عملکرد بهتر دستگاه هاي آسياب اشاره نمود.

شرکت OCRIM  ايتاليا در جهت پيشبرد اين فرايند، از آخرين و پيشرفته ترين سيستم هاي موجود استفاده نموده  است به طوري که تنها در بخش ماشين آلات مبلغي به ارزش 1.5 ميليون يورو سرمايه گذاري نموده است.