بزرگترین کارخانه آرد دنیا با همکاری شرکت Ocrim ایتالیا بازهم بزرگتر می شود!

 

در صنعت آسیابانی جهان، گروه کارخانجات آرد P.T Bogasari واقع در جاکارتا اندونزی همواره از شهرت و جاذبه خاصی برخوردار بوده است. این کارخانه سال هاست به عنوان بزرگترین کارخانه آرد از نظر ظرفیت خط آسیاب و همچنین از لحاظ ابعاد فیزیکی شناخته می شود و به نوعی به نماد تولید آرد در آسیا و جهان تبدیل شده است.

موج محبوبیت اخیر در استفاده از محصولات تولید شده از آرد گندم مدیران این کارخانه را تشویق به افزایش مجدد ظرفیت تولید کرده است.

این کارخانه که 15 خط (بله 15!) دارد، اخیرا ظرفیت خطوط I و J خود را از 800 تن در 24 ساعت به 1.200 تن در 24 ساعت افزایش داده است، و همچنین در حال افزایش ظرفیت خط H از 800 به 1.200 تن در 24 ساعت می باشد که این طرح نیز در نیمه دوم سال 2019  به بهره برداری خواهد رسید. پس از اتمام نصب تجهیزات باقی مانده، ظرفیت روزانه این کارخانه به 11.650 تن و ظرفیت سالانه آن به بیش از 4 میلیون تن خواهد رسید.

آقای Franciscus “Franky” Welirang مدیر شرکت PT Indofood Sukses Makmur در مصاحبه ای با مجله World-Grain دلیل این افزایش ظرفیت را پاسخگویی به نیاز مشتریان بیان کرد و اذعان داشت بازار آرد در اندونزی رو به رشد می باشد و میانگین این رشد  در10 سال اخیر 5% در طول هر سال بوده است، که علت آن افزایش جمعیت، تغییر عادات غذایی و رشد طبقه میانی جامعه می باشد.

آقای Weilrang، که رئیس انجمن آردسازان اندونزی (APTINDO) هم می باشد، در این خصوص افزود، مصرف گندم در اندونزی در حال حاضر 8.5 میلیون تن در سال می باشد و طبق پیش بینی های انجام شده این میزان تا سال 2020 میلادی به 11 میلیون تن خواهد رسید، این در حالی است که برنج همچنان به عنوان غذای اصلی با سرانه 100 کیلوگرم در سال شناخته می شود و مصرف آرد گندم به سرانه 23 کیلوگرم در سال رسیده است.

در راستای عقب نماندن از میزان تقاضا، تولید آرد این مجموعه در 10 سال گذشته 5% افزایش داشته است، در کنار توسعه کارخانه جاکارتا، شرکت Bogasari در حال تکمیل یک ساختمان تولید در شهر Cibitung شامل دو خط موجود و 2 خط آسیاب جدید با مجموع ظرفیت 2.600 تن می باشد، همچنین این شرکت دارای یک کارخانه دیگر در شهر Surabaya با 8 خط و مجموع ظرفیت آسیاب روزانه 6.150 تن می باشد. به این کارخانه ها خط 200 تنی در شهر Tangerang را هم باید افزود.

در سال 1995 میلادی شرکت Bogasari به عضویت گروه Indofood در آمده و طیف گسترده ای آرد با نام های تجاری Cakra Kemar, Segitiga Biru, Kunci Biru  و Lencana Merah تولید کرده است. در کنار آرد، این شرکت در زمینه تولید پاستا برای مصرف داخلی و صادرات به کشورهای دیگر با نام تجاری La Fonte فعالیت های گسترده ای داشته است.

در این کارخانه به طور کلی 5 نوع آرد اصلی با بیش از 50 شناسه منحصر به فرد (SKU) تولید می شود که بر اساس پروتئین، خاکستر و آردهای مخصوص طبقه بندی می شوند.

متقاضی اصلی محصولات تولیدی شرکت Bogasari واحدهای کوچک و متوسط می باشند، که 66% بازار اندوندزی را تشکیل داده اند و در لیست مشتریان بزرگ می توان به Indofood که آرد مورد نیاز خود را از شرکت تابع تهیه می کند (22% از کل تولید آرد Bogasari) در کنار Mayora، Nippon Indosari، Monde و ... اشاره کرد. همچنین کمتر از 5% از آرد خروجی این مجموعه به کشورهای دیگر صادر می شود.

شرکت Bogasari با 2.300 پرسنل در خطوط تولید خود، با فاصله بزرگترین تولید کننده آرد در اندونزی شناخته می شود و سهم این شرکت از  بازار این کشور 50%  می باشد، هرچند در مقایسه با سال 2006 که طبق آمار 70% سهم در بازار کشور داشته دچار افت شده است.

گندم مصرفی کارخانجات Bogasari معمولا از کشور استرالیا به عنوان تامین کننده اصلی و ایالت متحده آمریکا به همراه کانادا وارد می شود، هرچند خشکسالی اخیر در استرالیا این شرکت را وادار به واردات گندم از کشورهای منطقه دریای سیاه کرده است.

وارات گندم این شرکت، توسط واحد ترابری دریایی شامل 5 کشتی پاناماگذر و 5 کشتی Handymax انجام می گیرد.

در جهت توسعه ظرفیت و امکانات کارخانه جاکارتا، شرکت Bogasari بار دیگر همکاری خود با شرکت Ocrim  ایتالیا  که از 40 سال پیش و از زمان بازگشایی این کارخانه آرد در طراحی، تامین و نصب ماشین آلات خطوط مختلف این شرکت نقش اصلی را داشته، ادامه داده است.

یکی از بزرگترین چالش های پیش رو در گسترش این پروژه، افزایش ظرفیت تولید بدون توسعه فیزیکی کارخانه بود، که با بهره گیری ازآخرین نسل تجهیزات شرکت Ocrim ایتالیا در بخش بوجاری و آسیاب کارخانه این امر محقق گردیده است.

برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، تقویت سازه به دلیل افزایش بار و افزودن یک طبقه اضافی جهت صرفه جویی حداکثری در مصرف انرژی تنها تغییرات به وجود آمده در کل کارخانه به حساب می آیند.

طبق گفته شرکت Ocrim ایتالیا طراحی دیاگرامی نوآورانه با بازدهی فوق العاده بالا،  امکان بهره گیری از آخرین مدل والس های دوطبقه و الک مدولار10 کاناله را فراهم ساخته، که این امر سبب استفاده بهینه از فضای موجود شده است.

تمامی الک ها مجهز به سیستم پرس توری اتوماتیک می باشند که در کاهش زمان تعمیرات و نگهداری تاثیر به سزایی داشته، همچنین دپارتمان اتوماسیون شرکت Ocrim ایتالیا خطوط تولید این کارخانه را مجهز به نرم افزار انحصاری @rollermills کرده که امکان نظارت و کنترل عملیات آسیابانی از راه دور و با استفاده از تبلت را میسر ساخته است. با توجه به این که با بهره گیری از این سیستم دیگر نیازی به اپراتور جهت نظارت و تنظیمات حضوری نمی باشد، به طور کلی در زمان صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. هر چند این اطلاعات از طریق Wi-Fi در دسترس اپراتور قرار میگیرد، اما این سیستم از امنیت بالایی برخوردار است و شرکت Ocrim امنیت این اطلاعات را 100% تضمین می نماید.

تمامی تجهیزات جدید به دلیل رعایت مسائل بهداشتی، و تضمین کیفیت و امنیت بالا از جنس استنلس استیل تولید شده اند.

خطوط آسیاب جدید این شرکت مجهز به مدرن ترین فن آوری ها و تکنولوژی های موجود ساخت شرکت Ocrim جهت صرفه جویی در مصرف انرژی و ارتقای کیفیت تولید می باشد، و جهت مدیریت کارخانه ای با ظرفیت و ابعاد کارخانه ی Bogasari  داشتن تجهیزات مدرن و آسیابانان حرفه ای لازمه ی کار می باشد.

طبق گفته آقای Welirang؛ مهمترین فاکتور در مدیریت کارخانه داشتن آسیابان های متعهد و مجرب می باشد، و به طور قطع سیستم اتوماسیون، سنسورهای هوشمند، کنترل آنلاین و اینترنتی در این راستا کمک شایانی به آسیابانان خواهند کرد.

این شرکت جهت رفع نیاز خود به کیسه های بسته بندی اقدام به راه اندازی واحد تولید کیسه های تجزیه پذیر نموده است.

حدود 85% آرد تولید شده در کارخانه جاکارتا در کیسه های 0.5 ، 1 ، 2 ، 5 ، 25 و کیسه های جامبو 750 کیلوگرمی بسته بندی می شوند و 15% باقی مانده به صورت فله به فروش می رسد. جهت صادرات آرد، شرکت Bogasari از امکانات بندرهای جاکارتا و سورابایا استفاده می نماید اما تجهیزات لازم برای صادرات پلت سبوس به صورت فله متعلق به این شرکت می باشد.

یکی دیگر از بزرگترین چالش های پیش روی این شرکت در کشور اندونزی به دلیل شرایط خاص جغرافیایی که از 5 جزیره بزرگ و بیش از 15.000 جزیره کوچک تر تشکیل شده ، حمل و نقل محصول نهایی می باشد، در حال حاضر 26 انبار جهت رفع مشکل توزیع در سرتاسر اندونزی در نظر گرفته شده و حفظ ارتباط نزدیک با شرکت های حمل و نقل از دیگر راهکارهای توزیع مناسب محصول در این کشور به شمار می آید.

همچنین در این مصاحبه آقای Welirang در خصوص فرصت فوق العاده موجود در آسیای جنوب شرقی  با توجه به پیشرفته نبودن صنعت آسیابانی در این مناطق افزود: ما به امکانات بندری مناسب تری جهت صادرات آرد و محصولات تولید شده از آن جهت افزایش میزان صادرات خود به این مناطق داریم. در حال حاضر ارزش صادرات آرد و محصولات وابسته آن به آسیای جنوب شرقی به 755 میلیون دلار رسیده که طبق پیش بینی های انجام شده طی چند سال آینده این رقم به 1 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد. پس نتتیجه می گیریم این صنعت نقش مهمی در اقتصاد کشور بازی می کند و بهبود امکانات لازم جهت صادرات به رشد این صنعت کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

02.11.2019

By Arvin Donley